Creed: Pokračovanie najslávnejší boxerské rozprávky

Konečne. Film Creed, ktorý voľne nadväzuje na slávnu sériu o boxerskom hrdinovi Rockym, je v slovenských kinách.


Svetová premiéra prebehla už 25. novembra. Tvorcovia idú v stopách legendy a snaží sa pritom dodržať hlavné princípy. Filmový svet sa tak opäť prelína so skutočným a pred kamerami rozdávajú rany profíci.

Creed je nový hrdina starého príbehu, ktorý sa stal legendou kinematografie. Rocky Balboa nemá ako filmový boxer konkurenciu. Nový snímok ponúka kultové postave dôstojný odchod zo scény – veterán odovzdáva skúsenosti hrdinovi menom Adonis Johnson.Čo je syn Apollo Bet365-Zobraziť viac Creed, teda Rockyho prvého súpera a neskôr veľkého priateľa, ktorý vo štvrtom Bet365-Podrobnosti tu pokračovaní zomrel priamo v ringu.

“V žiadnom prípade sa nejedná o Rockyho 7,” vyhlásil rezolútne Sylvester Stallone, ktorý sa vo filme pomaly lúči s rolou, ktorá ho preslávila. “Je to cesta pre Michaela B. Jordana. Je vo filme brilantný, “pochválil predstaviteľa titulnej úlohy, nádejného amerického herca.

Súpera Rockyho nasledovníka hrajú Tony Bellew, zvaný Bomber, britský aktívny rohovník krížovej váhy a Gabriel Rosado alias King, jeden z nejpotetovanějších bitkárov v strednej.

VIDEO | Pozrite sa na trailer filmu Creed

Rocky sa v ringu objavuje už len ako tréner.Sám hollywoodsky drsňák Stallone si je vedomý, že príbeh jeho najslávnejšie úloha je u konca. Práve Rocky ho katapultoval medzi významné mená strieborného plátna. Vďaka celej sérii zarobil miliardu korún a dostal sa aj do boxerskej Siene slávy. Pritom mohlo všetko dopadnúť úplne inak, nebyť jeho tvrdohlavé povahy a zarytosti.

Story o podceňovanie bitkárov, ktorý dostane životnú šancu postaviť sa proti najväčšej hviezde a svojím výkonom si získa rešpekt, napísal sám život. V roku 1974 proti vtedajšiemu svetovému šampiónovi Muhammadovi Alimu stál nepríliš známy Chuck Wepner.Získal prezývku “úbožiak” a jeden z novinárov dokonca napísal: “Ak on je číslom osem v ťažkej váhe, potom boxovacie vrece musí byť číslo sedem.” Prehral KO, ale až v poslednom (pätnástom) kole.

do scenára následne príbeh previedol práve Stallone, vtedy chudobný a opomínaný herec. A trval na tom, že bude hrať hlavnú úlohu. Producenti v neho nemali dôveru, ponúkali mu viac peňazí, keď túto podmienku zruší. Neustúpil. Film Rocky získal troch Oscarov a jeden Zlaté glóbusy. Vďaka tomu sa z hereckého outsidera stala hviezda a vznikol najslávnejší filmový zápasník.

Rockyho príbehy sú skutočným boxom doslova pretkané. V prvom diele sa napríklad mihol chýrny Joe Frazier. Nikdy ale na film nespomínal v dobrom.Niektoré z najznámejších scén filmu sú totiž inšpirované práve jeho životom. To on pracoval na bitúnkoch, kde trénoval údery na mrazených kusoch rozrezaných kráv, rovnako ako následne Rocky Balboa. A tiež bol tým, kto v rámci tréningu vybiehal schody pred Múzeum umenia vo Philadelphii, čo sa stalo najznámejším symbolom celej série.

“Nikdy mi nezaplatili za to, čo si vzali z môjho života,” povedal k tomu Fraizer. “Dostal som zaplatené len za prechádzku pred kamerou. Rocky je pre mňa smutný príbeh. “

V piatom pokračovaní si zahral Tommy Morrison. Nádejný boxer s divokým spôsobom života, ktorý zomrel vo čtyřiačtyřiceti rokoch na AIDS. Stvárnil postavu prvého Rockyho zverenca, ktorý zradí.Vôbec tak nedôjde k tradičnému finále v ringu, iba k pouličné bitke, v ktorej sklamaný učiteľ potrestá nezbedného žiaka. Je to najhoršie hodnotený diel celej rady. Aj preto sa šestka nakrúcala až o šestnásť rokov neskôr.

Značka Rocky mala skrátka poničenú povesť. S tým sa ale Stallone nehodlal zmieriť a napísal scenár, v ktorom ním stvorený hrdina zažije svoju poslednú vojnu v ringu. Vyžadoval, aby všetko bolo maximálne reálne. Najmä veľký súboj nakoniec. Do role súpera si vybral boxerského ranami Antonia TARVER. Dodnes aktívne “Magic Man” zvládol úlohu nabubřelého šampióna, ktorému dá Rocky okúsiť neistotu, veľmi vierohodne.Snímka Rocky Balboa opäť pozdvihol slávu tohto mena.

Okrem filmov o Rockym bolo natočené mnoho ďalších, ktoré sa snažili o čo najreálnejšie spodobnenie boxerského nasadenie. Napríklad vo dvoma Oscarmi ovenčenom zúriacimi býkovi je možné vidieť excelentný výkon Roberta de Nira. Ten bol prípravou na film úplne posadnutý. Vôbec sa nešetril. Prihlásil sa dokonca do troch boxerských zápasov v Brooklyne. A vyhral dva.

Gladiátor Russell Crowe sa pre snímku Ťažká váha učil boxovať od kanadského profíka Wayneho Gordona. Namiesto návštev telocvične sekal drevo a liezol po horách.Chcel sa totiž priblížiť predlohe bitkárov, ktorý sa do ringu vracia po mesiacoch tvrdej driny v dokoch.

Hugh Jackman, alebo ak Wolverine z trháku X-men, v sci-fi Oceľová päsť hrá bývalého boxera, podľa ktorého pohybov rozdáva rany robot. Odborným poradcom mu pritom bol famózny Sugar Ray Leonard, hviezda sedemdesiatych až deväťdesiatych rokov.

Do zoznamu samozrejme patrí aj štyroch oscarový film Million Dollar Baby. Drobná herečka Hilary Swank na rolu nielenže trénovala s profesionálkami, ale aj s majstrom vo vzpieraní, aby nabrala potrebné svalstvo. Absolvovala niekoľko zápasov a počas natáčania nevyužila ani raz kaskadérskeho zastúpenie.Režisérom, autorom hudby a predstaviteľom jednej z hlavných úloh, bol Clint Eastwood.

Aj v Čechách vznikol film, ktorý stojí za pozornosť. Na základe skvelé knihy Jaroslava Vokřál Kožené rany boli natočené Päste v tme. V titulnej úlohe s Markom Vašutom, ktorého trénoval vtedajší šéf kaskadérov Jaroslav Tomsa a tuzemská ikona ringu Rostislav Osička.

Hoci sa to v krajine najmä futbalových a hokejových fanúšikov nemusí zdať, box je jedným z najvýznamnejších športov na svete. Ako pre svoju históriu, obľubu u divákov, tak aj vďaka obriemu biznisu.A kinematografie bude mať tento šport vždy rada.

Témy: šport, box, Stallone, Rocky, Creed