Bývalá tenisová jednička se dere znovu nahoru

BRATISLAVA. Ana Ivanovičová vyhrála před dvěma lety Roland Garros, byla světovou jedničkou, předpovídali její skvělou budoucnost. Nenaplnila ji a zažila hluboký pád.

V žebříčku se ocitla až na 65. místě a odborníci ji začali obviňovat z toho, že namísto tenisu se věnuje focení pro módní časopisy a jiným věcem.

S půvabnou Srbka to nevypadalo dobře, na turnajích končila v prvních kolech a vícekrát se stěžovala na problémy s ramenem a dýchacími cestami. Novináři ji začali přirovnávat k ruské krásce Anne Kournikovovej.

“Tento rok jsem hodně trénovala, co mi neprospělo. Odrazilo se to na množství malých zranění, které mě během sezóny postihly.Rovněž jsem byla mnohokrát přemotivovaný. Neprojevilo se to dobře na mé psychice, “říkala Ivanovičová po zpackané loňské sezoně.

Fanoušci ji na kurtu nespoznávali.Z hráčky s výborným pohybem, díky kterému dokázala hrát rychlý celodvorcovou tenis, byla najednou nervózní tenistka, jejíž dominantním prvkem se staly nevynucené chyby.

Náznak zlepšení však ukázala na letošním US Open, postoupila do osmifinále a v žebříčku se začala posouvat pomalu zpět nahoru.

Vrchol zatím přišel na turnaji šampiónok menších turnajů na Bali, který vyhrála.

“Toto je důležitý krok vpřed, v žebříčku jsem se posunula na místo, kde jsem dlouho nebyla,” řekla pro oficiální stránku turnaje. Skok o 50 míst

V žebříčku se dostala za poslední měsíce vzhůru téměř o 50 míst.Momentálně jí patří sedmnáctá příčka.

Turnaj na Bali pouze zdůraznil šťastný konec roku pro mladou Srbka. Přitom se na něj kvalifikovala až na poslední možnou chvíli, když triumfovala v Linci, kde startovala pouze jako náhradnice za zraněnou Serenu Williamsovou. Největším úspěchem Ivanovičová je zatím titul na Roland Garros 2008 Pomohl její bývalý kouč Graffovej

Na znovuzrození srbské hvězdičky má velký podíl trenér Heinze Gunthard. Bývalý kouč Steffi Grafové dokázal rodačku z Bělehradu vrátit ke staré technice.

“Jako světová jednička jsem chtěla hrát více agresivní a upúšťala jsem od své hry, pak přišly zranění, nalomená psychika.V této sezóně jsem se, dostala znovu do starého rytmu, “citovala Ivanovičová yahoo.com.

Před turnajem na Bali se s Günthardtom rozešla. Jako důvod uvedla, že trenér měl na ni málo času.

“Rozchod se švýcarským koučem může Ivanovičová mrzet, její problémem vždy byla především psychika, se kterou jí věděl Gunthard pomoci,” konstatoval na svém blogu na stránkách Eurosportu trenér a analytik Patrice Mouratoglou.

Srbka se však tváří sebevědomě. Rok 2011 může pro ni znamenat velký návrat do elitní desítky, neboť obhajuje minimální počet bodů.